Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Naše sbírka

 

Sbírka - Karel Frühauf

Narodil jsem se v Jindřichově Hradci, ročník 1988. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu Strojnickou v Pelhřimově. Svítidla sbírám od roku 2001, aktivně však až od roku 2009. Jako první, jsou vždy uvedená nejnovější svítidla, které mám ve své sbírce nejkratší dobu. "Dole" jsou svítidla, která vlastním nejdéle. Svítidla jsou pro mě cenná už jen tím, že nepracuji v oboru elektro, tudíž je celkem problém se k ním dostat. Jsem vystudovaný strojař, elektrotechnika a energetika je pro mě pouze koníčkem. Všechny má svítidla jsou funkční a připravená k použití.

 

Převracečka - véčko 2x125W

Svítidlo jsem dostal od kolegy sběratele, který jej ukořistil ve výrobním závodě Madeta v Jindřichové Hradci. Bylo zachovalé a několikrát přetírané různými odstíny barev. Kompletní renovace se povedla, vodiče byly ve vynikajícím stavu a nebylo nutné je měnit. Nátěr je proveden ve dvou vrstvách, oba šedé odstíny dvousložkovou barvou. Vnitřek světelné části je také dvouvrstvý nátěr barvou na radiátory. Objímky původní. Plexi sukýnku doplním později. Osazeno původními čínskými výbojkami HQL 125W.

 

Datum a místo nálezu: 2017, Jindřichův Hradec

Rok výroby: 1974

Elektrosvit Šacho SHC 150W

Toto svítidlo není tak ani pouliční, spíše je drážní. Používalo se pro osvětlování drážních prostorů, různé překladiště, sklady i nástupiště. Je to kříženina staršího drážního zvonu a modernějšího velblouda.

Svítidlo mi přivezl kolega sběratel Tomáš a osazuje se výbojkou SHC 150W. Prošlo kompletní renovací, nová objímka, nová parabola - původní byla prostřílená, nový vrchní nátěr dvousložkovou barvou. Předřadník je původní funkční, vnitřek vyčištěn a nakonzervován, nový zinek na nosném plechu. Silové rozpojovací kontakty jsou také renovovány, mechanizmus spouštění svítidla ze sloupu je vyčištěn a namazán.

Toto svítidlo jsem renovoval velmi rád, protože mimo elektrických komponent je zde i zajímavá mechanická část, která se jen tak u svítidel nevyskytuje.

Datum a místo nálezu: 2017, Veselí nad Lužnicí

Rok výroby: 1990

 Pohled na svítidlo

 

Silové kontakty a vodící čepy

 Předřadník

 

 

Vrchní díl s kontakty a připojovací svorkovnicí, který se montuje napevno k výložníku

Rozmontovaný

Nová parabola stejného typu

Původní parabola po střeleckém vyžití

 

 

Velbloud 400W

Pěkného velblouda na 400W výbojky jsem ulovil v Pelhřimově při výměně VO průtahu městem. Kupodivu byl celou svou životnost na sloupu odpojen a bez výbojky. Měl osvětlovat výpadovku na Humpolec. Velbloud byl pěkný, ale korpus byl ve špatném stavu, už něco pamatoval. Opět jsem povrch obrousil a natřel dvěmi vrstvami dvousložkové barvy. Hliníkový odlitek je natřen šedou barvou .Stačila má péče a je zase jako nový, původní zapalovač, jen kondenzátory už vzali za své. Použitelný zůstal jen jeden. Osazeno méně běžnou Tesla SHL 400W. Kdo by měl zájem, velbloud je na prodej do dobrých rukou. Velbloud byl navíc a je již prodán.

Datum a místo nálezu: 2017, Pelhřimov

Rok výroby: 1989

 

 Osazen Tesla SHL 400W

 Zkušební svit

 

Velbloud 250W

Tento velbloud byl v tuze bídném stavu, ale dle stavu vnitřku skoro nesvítil, tak jsem se pustil do renovace a posuďtě sami, myslím, že se povedla. Osazena původní Tesla SHC 250W. Korpus z prepregu je zbroušen a natřen dvousložkovou bílou barvou, snad se vlákna již nebudou uvolňovat a velbloud nebude kousat.

Datum a místo nálezu: 2017, Radějov

Rok výroby: 1994

 

 Krásné plexi

 Komplet po renovaci

 

 

Svítidlo Mars 50W

Plastové svítidlo Mars jsem dostal na srazu v Letovicích od Martina z Prahy, osazuje se sodíkovou výbojkou 50W. Je lehké, malé a dá se osadit na sadový sloupek i na výložník. Po letech svícení vypadá uvnitř stále pěkně, plastový korpus je vybledlý od slunce. Po očistě a vyleštění plexi krytu vypadá opět jako nový. Osazeno Osram Vialox 50W. Červený obdélníček značí typ a wattáž předřadníku ve svítidle, zde sodík 50W.

Datum a místo nálezu: 2016, Praha

Rok výroby: 2005

 Nově dovezený

 Již nablýskaný

 

ORZ 3

Polské krásné lampy pocházejí ze severních Čech. U nás nejsou skoro k vidění, ale přesto se mi je podařilo získat a právem si zaslouží místo v mé sbírce. Starší je s plechovou objímkou, rok výroby 1984, uloveno v Záluží u Litvínova. Novější už má porcelánovou objímku, rok výroby 1987, ukořistěno v Málkově u Chomutova. Svítidla jsou celoplechová, starší bylo pozinkované a novější už bohužel ne. Po dlouhém rozhodování jsem se rozhodl zrenovovat to více zrezlé, ale kompletní. Myslím, že se renovace povedla a navrátila tak svítidlu luxusní vzhled. Obě svítidla se osazují rtuťovou výbojkou 250W. Nově zrenovované svítidlo je osazeno novou Polam LRF 250W.

Datum a místo nálezu: starší pozinkované - 2016, chemička Záluží u Litvínova (nyní vlastní Zdenda z V.Bítýšky)

                                    novější více zrezlé - 2016, uhelné sklady Málkov u Chomutova

rok výroby: 1984 a 1987

 

 nálezový stav

zrenovovaná ORZ 3

 

Farmer SHC 70W

Po dlouhé době opět přibylo do mé sbírky svítidlo, jedná se o výrobek Elektrosvitu a to jest výbojkové svítidlo s označením Farmer. Vyrábí se dodnes v různých verzích, na žárovku, na výbojku a i LED. Tento Farmer je osazen vysokotlakou sodíkovou výbojkou Philips SON - T 70W. Tlumivka a kondenzátor se nachází ve válcové části svítidla, která je velmi dobře utěsněna před nečistotami. Připojovací svorkovnice v podobě věnečku najdeme v hliníkové závěsné krabici. Svítidlo osvětlovalo prostor pod přístřeškem u bývalé čerpací stanice ve Slavonicích.

Datum a místo nálezu: 2016, Slavonice

Rok výroby: 1997

 

Čočka VS 308

Svítidlo bylo pro mě neznámé, je zvláštní a celkem zajímavé. Vyráběl ho Elektropodnik hl. m. Prahy a osazovalo se sodíkovou výbojkou SHC 70W. Má hezky uspořádaný předřadník. Nyní je v mé sbírce, je nikdy nepoužité, a je osazeno původní Teslou SHC 70W. Více s sekci Neznámá svítidla.

Datum a místo nálezu: 2015, Kolín

Rok výroby: 1990

 Čočka na SHC 70W

 

Plastová kamenice

Jedna z mála dochovaných plastových kamenic, jen zázrakem je vcelku a drží pohromadě. Zacházím s ní opatrně a přenáším ji s nějvětší péčí. Štítek byl ještě donedávna přinýtovaný, ale už nevydržel na svém místě a odpadnul kdovíkam, zbylo po něm jen nevybledlé žlutavé místo. Zkusím jí vyčistit a udělat drobnou údržbu. Osazena Tungsram HgLi 125W původní.

Datum a místo nálezu: 2015, Záhoří

Rok výroby: 1972

 

Doutník střední 250W

Ze dvou doutníků jeden pěkný, tak by se dala hodnotit moje renovace legendárního svítidla na rtuťové výbojky. Dárci dílů a hlavně plexi krytu pocházejí od Pavla Picky z Pacova. Nově nazinkovaná objímka, nový nástřik barev, nové vodiče. Jen štítek chybí. Osazeno Tungsram HgLi 250W.

Datum a místo nálezu: 2015, Pacov

Rok výroby: 1967

 

Rtuťová rakev 125W

Náhodou jsem dostal od kolegy z práce tuto rtuťovou rakev, je funkční a je i s patkou, ovšem bez krytu.

Datum a místo nálezu: 2015, Rohozná

Rok výroby: dle tlumivky 1975

Dvojkufr 444 17 03

Jsem rád, že se mi do rukou opět dostal tento mazlík. Kdysi jsem dvojkufr měl, ale to jsem ještě nevěděl, že budu sbírat všechna svítidla VO, tak šel pryč. Nyní to už neudělám, tento dvojkufr na 250W rtuťovky zrenovuji. Už se těším na renovaci a hlavně na první dvourtuťové svícení.

Konečně jsem kufr vyčistil a provedl částečnou renovaci. Plexi umyto a vyleštěno, plechové dílce nově pozinkovány a nové těsnění krytu. Doplnil jsem i nový kryt tlumivek. Vypadá zase k světu.

Osazen 2xTesla RVL-X 250W

Datum a místo nálezu: 2015, Humpolec

Rok výroby: ?

Před renovací

 Po renovaci

 Vnitřek se jen blýská

 První zážeh

 

Velbloud 444 23 15

Tohoto úplně nového nikdy nepoužitého velblouda jsem dostal ve Velké Bíteši. Krása vidět starší svítidlo úplně nové a zachovalé bez hmyzu a kousajícího prepregu. Osazeno SON-T 150W.

Datum a místo nálezu: 2015, Velká Bíteš

Rok výroby: podle tlumivky 1989

 

Svítidlo Philips SRS 201 / 90W SOX

Toto zajímavé svítidlo jsem dostal od kolegy z práce. Osazuje se nízkotlakou sodíkovou výbojkou SOX 90W a montuje se na výložník průměru 60mm. Mělo rozbitý kryt, tak jsem hledal kde objednat nový. Našel jsem pouze pár kontaktů v Evropě, jeden z nich byl pan Ing. Ivan Harajda ze Slovenska, ten mi poslal nový kryt. Bohužel jak se svítidlo vyvýjelo bylo stejné označení zaměněné za jinou rozměrovou verzi SOX 135W, kterou já právě mám avšak s vnitřní výzbrojí na SOX 90W. Co se dalo dělat, kryt jsem poupravil a za zbytků starého jsem slepil jeden velký na můj rozměr. Z fotografíí je to patrné. Svítidlo jsem vyčistil a osadil nové nerezové spony. Mám ho instalované pod lampovníkem v mém lampovém koutku na zahradě. Svítí opravdu jen monochromatickým žlutým světlem, barvy, natož odstíny, nelze rozeznat. Světelný tok odpovídá přibližně SON-T 150W.

Datum a místo nálezu: 2014, Velká Británie

Rok výroby: 2005

 Bez krytu

 Nastavený kryt

 

Moderní zvony HPK 150 (400W) a MDK 400 (400W)

Novější osvětlovací tělesa, tzv. Zvony se také vejdou do mé sbírky. Philips HPK 150 měl být se sklem, ale to se nedochovalo. Osazen Philips Master HPI 400W.

Menší Zvon už sklo má nerozbité a původní, dostal jsem ho od Dušana z Humpolce a osazuje se jako výše uvedený zvon HPI-BUS 400W.

Datum a místo nálezu: oba 2014, se sklem - Humpolec (osvětluje dílnu v Popelíně) , bez skla - Pelhřimov

Rok výroby: se sklem - 2000, bez skla - 2006

 Nové zvony

 Bez a se sklem

 

Zvon Elektrosvit 25 250 a 24 125

Kolega Pepa z práce vyhrabal velký zvon ve stodole, stačilo trochu saponátu a je jako nový. Osazen rtuťovou výbojkou Tesla RVL-X 250W. Malý zvon je od Martina, dostal jsem jej na lampovém srazu v Řícmanicích u Brna, osazen Tesla RVL-X 125W.

Datum a místo nálezu: oba 2014, velký - Božejov, malý - Tišnov

Rok výroby: velký 1975, malý 1972

 Zvon a zvoník

 Velký a malý zvon Elektrosviťáci

 

Elektro Lumen Indalux VC 70S

Svítidlo hezké konstrukce, dovezené z Olomouce. Bez plexi, zachovalé, vyčištěné. Osazované běžně 70W sodíkovou výbojkou. Nyní osazeno Philips Master Colour CDM-T 70W(942). Osvětluje mi pracovní plochu pod pergolou.

Datum a místo nálezu: 2014, Olomouc

Rok výroby: 2007

 Elektrolumen VC 70S září

 

Philips Malaga 150

Malagu jsem dostal od kolegy z práce používal jí na stavbě jako provizorní osvětlení garáže a dílny. Nebyla nikdy na sloupu, je však poznamenaná stavbou, odřeniny a fleky od barev jí trochu hyzdí. Osazeno SON-T 150W.

Datum a místo nálezu: 2014, Senožaty

Rok výroby: 2001

 Na stojanu u lampovníku

 

Kosmonaut 446 16 02

Na tohoto kosmonauta jsem dlouho sháněl plexi kryty, nakonec jsem musel do Olomouce a nějaké jsem si vybral u pana Hofmeistera. Už je kompletní a osazen výbojkou SON-T 70W.

Datum a místo nálezu: 2014, Slavkov u Brna

Rok výroby:1990

 Kosmonaut u lampovníku

 

Polská sadovka Mesko

Konečně se mi podařilo sehnat polskou sadovku na rtu´tové výbojky 125W od firmy Mesko. Čistění bylo nutné, vnitřek byl plný much, originální tlumivku jsem jen zkontroloval. Objímka ale původní není, někdo ji nahradil pojistkovým držákem se záviten E27, sklo je perfektní, nemá ani jediný kaz. Hliníkový kryt jsem vyrovnal aby důkladně sedl na sklo. Nové jsou jen uchycovací šrouby vrchního krytu. Osazeno Teslamp RVL-X 125W, sadovka svítí luxusně, sklo je holt sklo. Svítidlo zatím čeká na umístění, pod lampovníkem je plno a v lampovém zatiší není místo.

Datum a místo nálezu: 2014, Čejov

Rok výroby: 1975

 Polská kráska na žlutém sloupku

 

Svítidlo domácí výroby

Tuto lucernu jsem vyrobil, měla být na rtuťovky, nejlépe 50W až 80W. Nakonec osazena jen DZ 9W. Svítí příležitostně u vchodu do domku. Původně matná černá barva působila hřbitovně, nyní v odstínu kladívková šedá.

Datum a místo nálezu: 2011, Palupín

Rok výroby: 2011

 Na "speciálním" podstavci

 

Sadovka na RVL-X 250W

Svítidlo z Počátek od místního elektrikáře je předěláno z RVL 250W na SHC 70W. Zatím původní stav, chybí kroužek a kondenzátor. Osazeno vysvícenou Teslou SHC 70W. Instalováno pod lampovníkem, ještě nemá své místo.

Datum a místo nálezu: 2014, Počátky

Rok výroby: nezjištěno

 Zatím na zemi

 

Sadovka SHC 150W

Tuto sadovku jsem si přivezl z Pelhřimova, originální na SHC 150W, má však novou tlumivku Layrton. Původní stav, kroužek se nedochoval, škoda. Umístěna v lampovém zátiší na zahradě.

Datum a místo nálezu: 2014, Pelhřimov

Rok výroby: cca 1990

 Škoda, že je bez kroužku...

 

Sadovka

Sadovku na rtuťovou výbojku RVL-X 125W jsem dostal od kolegy Tomáše, je původní s trafo tlumivkou a s kroužkem s chybovýtlakem. Stačilo umýt a vyčistit, vrchní plech má nový lak. Už je umístěna na sloupku v mém lampovém zátiší na zahradě.

Datum a místo nálezu: 2014, Třeboň

Rok výroby: cca 1970

 Prostě syreček

 

Kužel 24 610

Kuželík jsem poskládal z kuželových dílů co se mi podařilo sehnat. Původní koš s nosnou pásovinou je z kužele z Humpolce od Kamila, tlumivka je z doutníka a kondenzátor z kufru. Vrchní plech mi daroval Richard Dvořák. Kompletace byla náročná, původní objímka byla vypálená. Musel jsem použít jinou z převracečky. Nový lak a krásný stojan z kuželíka dělají krasavce. Osazen Philips HPL-N 250W, plexi je vybledlé od výbojky, svítí spíše dožluta.

Datum a místo nálezu: 2014, Humpolec/Třebíč

Rok výroby: 1965

 Na stojanu mu to sluší

 

Dvojkrabice 446 11 01

Málo osazované svítidlo, které se často nevidí, to je dvojkrabice. Tuto jsem dostal od Pavla Jankůje z Brna už před dvěma lety, ale na čistění a přezbrojení jsem se dostal teprve teď. Původně byla na 2xRVL 125W, ale někdo ji s úsporných důvodů překopal na 2xSHC 70W. Já jsem to dal do pořádku, doplnil kondenzátory a původní tlumivky. Nyní je svítidlo i vyčištěno a osazeno 2x Tesla RVL-X 125W. Svítidlo mám už namontované na stojanu v dílně, vlevo minidoutník, vpravo zrenovovaná kamenička.

Datum a místo nálezu: 2012, Slavkov u Brna

Rok výroby: 1981

 Na stojanu v dílně

 

Svietidlo žiarivkové výbežné uličné 3x40W TYP 341 42B

Dnes už velmi vzácné svítidlo veřejného osvětlení jsem našel nedaleko svého bydliště. Objevil jsem ho náhodou když jsem svou sestru vyzvedával z vlaku. Svítidlo bylo nad vchodem do železniční budovy v Popelíně na nádraží. Nevěřij jsem vlastním očím, jestě bylo v provozu a svítila jedna středová trubice. Neváhal jsem a zeptal se správce budovy a ten mi slíbil, že to zkusí zařídit, aby se svítidlo mohlo vyměnit. Asi po půl roce jsem jel opět na vlak, ale k mému zděšení už tam zářivkáč nebyl a blýskal se místo něj nový modus. Hrozná to byla chvíle, rychle jsem vyhledal správce a ten mě uklidnil, že svítidlo má pro mě schované. Tak málo stačilo a zářivkáč by byl navždy ztracený. Velký dík tak patří onomu správci z dráhy, který vše zajistil tak, že se svítidlo dostalo do správných rukou.

Datum a místo nálezu: 2014, Popelín

Rok výroby: 1961

 Svítidlo 53 let svítilo, nyní již minulostí...

 Uvidíme jestli vydrží jako jeho předchůdce...

 V bezpečí...

 Již doma

Svítidlo vyčistím, je v krásném stavu.

 

Kamenička VS 125

Kamenička už dlouho čekala na renovaci, měla ale špatnou tlumivku a sukýnka byla rozbitá. Vše jsem dal dohromady a nyní vypadá jako nová. Osazeno Tesla RVL-X 125W. Více v sekci Články.

Datum a místo nálezu: 2014, Světlice

Rok výroby: 1987

 

Nová polská bačkora ORZ - 7

Tato nová nikdy nepoužitá polská bačkora na mě čekala v regálu v Pivovaru ve Studené, objevil jí elektrikář pan Václav Vrbenský a byl tak hodný, že mi jí přivezl. Nepotřebovala ani umýt ani leštit, pouze jsem jí zlehka ofoukl tlakovým vzduchem a bylo hotovo. Osazuje se výbojkou LRF 250W. Výbojka zatím neosazena. Polská kráska si zaslouží čestné místo v mé sbírce. Panu Vrbenskému mnohokrát děkuji.

Datum a místo nálezu: 2014, Studená

Rok výroby: 1969

 

Krabice SHC 70W

Klasickou krabici mám od kolegy Jirky, je zachovalá a nemá žádný rez, musel jsem však doplnit objímku a výbojku Tesla SHC 70W. Tlumivka je uvnitř originál Layrton a zapalovač Dakof. Trošku jí hyzdí zelená barva kolem díry na dřík sloupu. Žádná renovace nebyla, jen jsem kostku umyl.

Datum a místo nálezu: 2014, Petrov nad Desnou

Rok výroby: 1995

 

Neznámá "pepovka" 2x125W

Zajímavé svítidlo jsem přivezl od kolegy z práce. Jelikož nevím, jaký je to typ, kdo a kdy ho vyráběl, tak toto svítidlo nese pracovní označení "pepovka". Kolega z práce se totiž jmenuje Josef. Zvláštní odlitek z litiny, podobně jako VS 804, má však jiné upevnění tlumivek a má i jiné přichycení na výložník. Na průměr 60mm je díra velká a na 71mm je zase malá. Tlumivky jsou původní, originální je i krycí plech, překopané jsou objímky. Jsou udělané z pojistkových držáků. Výbojky jsou obě Tesly RVL-X 125W, na výložníku ve sbírce je pak jedna Tesla SHLP 110W. Svítidlo mělo i nějaký kryt, protože na krycím plechu je vidět vyrezlý obrys tohoto krytu. Žádné logo čí vyražený typ, natož štítek jsem nenašel. Kdo by věděl co je to za svítidlo, nechť napíše. Budu rád.

Datum a místo nálezu: 2013, Božejov

Rok výroby: nenalezeno

 Zkoušení funkčnosti

 Už s krycím plechem

 Ve sbírce

 

 

VS 804

Tuto véesku jsem dostal od kolegy Patrika, neměl na ní místo, tak jsem jí ubytoval v mé sbírce. Zachovalá s pěkným plexi, ale bez originálních tlumivek. Těleso je z poctivé litiny, objímky jsou porcelánové. Vše stačilo umýt a vyfoukat, kabeláž však původní zůstat nemohla, izolace byla zpuchřelá a hodně se drobila. Azbestové podložky jsem nechal pouze pod objímkami, u tlumivek byla ve špatném stavu a drolila se do celého svítidla a mě do obličeje. Tlumivky scházely, naštěstí na stejnou rozteč upevňovacích šroubů pasovaly tlumivky z převracečky. Svítidlo jsem osadil jednou Teslou RVL-X 250W a Tungsram HgLi 250W. Krásné, ale ohromně těžké svítidlo.

Datum a místo nálezu: 2013, Holešov

Rok výroby: cca 1965

 Tlumivky z převracejdy

 Noční záběr

 Ve sbírce

 

Nové očko 23015

Jako by se teď s očkama roztrhl pytel, tento krásný kousek s originálním plexi krytem mi dovezl kamarád ze stavebního bazaru z Berouna. Nikdy nebylo na sloupu, originální lak a původní výbojka Tesla RVL-X 125W. Má pouze trochu vypálený kryt, jak s ním někdo svítil nastojato.

Datum a místo nálezu: 2013, Beroun

Rok výroby: 1975

Očko 23015

Toto očko se mi do sbírky dostalo jen náhodou, ve vedlejší vsi opravovali fasádu obchůdku, neváhal jsem a přemlouvání začalo. Nebylo to těžké, sám majitel tam chtěl už nové svítidlo. Prostor u vstupu do obchodu teď osvětluje opálová koule s ledkovou žárovkou 9W. Očko bylo porezlé, ale v dobré kondici. Nemělo plexi. Vše se dalo do kupy a vypadá krásně. Osazeno novou Osram HQL 125W.

Datum a místo nálezu: Bořetín

Rok výroby: 1975

Laminátka 23.125

Laminátku jsem doma měl už dlouho, přivezl jsem jí ze Světlice a potřebovala hodně renovačního času. Nyní už je jako zamlada, opravená sukýnka a nové parabolky. Osazená rtuťovou výbojkou Tungsram HgLi 125W, předřadník je původní. 

Datum a místo nálezu : 2013, Světlice

Rok výroby: 1971

 

Čtvercové neony

Tyto dnes už vzácné neony, neboli oborový číselník - piktogram, jsem ukořistil v bývalém Pohostinství v České Olešné. Celý nápis byl P O H O S T I N S T V Í   -   J E D N O T A , na fasádě pod stříškou zůstalo pouze Pohostinství. Čtverce vyráběl Elektrotechnický podnik hl. města Prahy a jeden měl výkon 80W. Po sečtení výkonu všech čtverců dojtete k číslu, které je už dnes pouze na světelnou reklamu, ohromné. Zkusím nějaké zprovoznit, jsem zvědavý, snad se zadaří.

Datum a místo nálezu: 2013, Česká Olešná

Rok výroby: 1977

Hruška SHC 70W

Někde hruška, někde kosmonaut; to je mé další svítidlo do sbírky od Pavla z Brna. Hruška je vyčistěná a plně funkčí, nemá bohužel plexi kryt a chybí plastové spony. Tento kousek se osazuje sodíkovou výbojkou SHC 70W, zde Osram Vialox 70W.

Datum a místo nálezu: 2013, Slavkov u Brna

Rok výroby: 1991

  Plexi doplněno 21.6.2016

Kosmonaut SHC 70W

Kosmonauta neboli kouli jsem si přivezl od kolegy Pavla z Brna, je v původním stavu a je dosti odřený, kryt je v pořádku ovšem chybí spony. Osazuje se SHC 70W, zde je Osram Vialox 70W.

Datum a místo nálezu: 2013, Slavkov u Brna

Rok výroby: 1995

 

Doutník 63´

Dovezl jsem ho od kolegy sběratele z Humpolce, je to jeden z prvních doutníků, škoda že nemá plexi. Koukněte sami, že na své stáří je poměrně v dobré kondici, je to nálezový stav. Ta hromada sena vedle doutníku je vyškrabané ptačí hnízdo, které bylo schované pod kapsou :-)

Datum a místo nálezu: 2013, Humpolec

Rok výroby: 1963

Třeba se dočká renovace, možná někdy bude mít i plexi

 

Minidoutník

Tento doutník jsem ukořistil v ZD Kunžak jak už jsem psal v sekci Články, nyní je po renovaci. Osazen Tesla RVL 250W. Je to pro mě srděční záležitost.

Datum a místo nálezu: 2012, Kunžak

Rok výroby: 1971

Krásný velbloud

Velbloudů není nikdy dost. Toho velblouda jsem si přivezl z Humpolce, byl bez plexi a od mechu. Stačila chvilka a proměnil se v krasavce. Osazen SON - T 250W.

Datum a místo nálezu: 2012, Humpolec

Rok výroby: nenalezeno

Závěsný kufr

 Tento závěsný kufr jsem vyměnil za velblouda. Kufr byl namontovaný na fasádě budovy na motokrosové dráze v Pelhřimově. Originál byl na sodíkové výbojky SHC 150W, ale byl předělaný na RVL-X 400W. Bohužel nesvítil a tak ho bylo potřeba vyměnit za nějakou lepší svítící lampu. Po dohodě s odpovědnými jsem do větší výšky nainstaloval velblouda. Velbloud byl na SHC 250W, nyní je na Philips Master HPI - T 250W. Metalhalogenid svítí výborně.

 

Datum a místo nálezu: 2012, Pelhřimov

Rok výroby: 1986

Namísto kufru velbloud, metalhalogenid svítí výborně

   

     

 

 

 

Doutník a Kufr

Tyto svítidla spojuje hned několik věcí, obě dvě jsou na rtuťové výbojky, uvnitř bylo spousty bordelu, ale zároveň jsou uvnitř velmi zachovalá. Také spolu jeli v kufru mého auta ze Strmilova do Palupína. Doutník 24.623A byl nečekaně osazen polskou náhradou za rtuťovky Natrium 210W a vůbec nevím kde svítil. Je to novější typ s kulatým kondezátorem a plastovým čelem. Štítek zreznul, zbyly pouze nýtky. Kufr štítek vůbec neměl a nepodařilo se mi dohledat kde by mohl být, na obvyklém místě nejsou ani dírky po nýtkách ani zbytky lepidla. Uvnitř osazen Teslou RVL-X 250W. Ještě 5.5.2012 svítil před strmilovskou diskotékou. Kryt má hodně zažloutlý. Výbojky na fotografii jsou Tesla SHC 70W a polská Natrium 210W.

Datum a místo nálezu: 2012, Strmilov (doutník nevím odkud je)

Rok výroby: nešlo dohledat (oba)

 

Ostravské doutníky

Podařilo se a jsou doma. Tak lze hodnotit výlet do Ostravy. Nádherně zachovalé doutníky v původním originálním stavu se mi podařilo získat od Borise z Ostravy. Celkem čtyři kusy, dva závěsné 2x125W a dva 2x250W, v provozu byl jen jeden 2x250W a moc se tam jistě neohřál. Ostatní jsou nepoužité skladové zásoby!!! Plexi zachovalé u tří kusů, jen právě ten výložníkový použitý 2x250W má malinkou prasklinu. Všechny jsem již vyzkoušel a fungují, nepopsatelný zážitek při otevírání krytů za zapojování drátů do svorkovnice, nalezl jsem i doklad o výstupní kontrole. Uvnitř byl pouze prach, žádný upečený hmyz, žabinec či listí. Vše bíle nalakované, dráty barevné a pružné, parabolky lesklé a na objímkách 44 let nový zinek. Borisovy tak patří velký dík, že si na mě vzpoměl a zachránil překrásný poklad.

Datum a místo nálezu: 2012, Ostrava

Rok výroby: závěsy 2x125W oba 1967, 2x250W 1968 a ten s prasklinou a modrým znakem na krytu 1967

Doutníky v autě před dalekou cestou domů

 

Dvojvýbojkové véčko se sukýnkou

Toto svítidlo jsem si přivezl od kolegy Petra z Chlebičova. Trochu prasecky zrenovované už bylo když jej dostal on. Má větší a hranatější předředník, starší typ s tlumivkami jako v doutníku (kostky). Nádherně zachovalá sukýnka. Parabolky zrezlé, pracuje se na renovaci. Štítek nelze přečíst.

Datum a místo nálezu: 2010, Chlebičov

Rok výroby: cca 1970

 

Jednovýbojkové véčko s plexi krytem

Poměrně vzácná kombinace, véčko s původním plexi krytem a původní výbojkou Tesla RVL-X 250W z roku 1973. Svítidlo jsem vyměnil za kávu  v zemědělském družstvě. Je v dobrém stavu a renovovat jej nebudu, má sice uvnitř zrezlé parabolky, ale takto se mi líbí více. Stačilo jej očistit a umýt od nečistot. Osazeno původní Teslou RVL-X 250W.

Sice jsem zde psal, že jej renovovat nebudu, ale nakonec došlo i na tuto převracejdu, prošla kompletní renovací do šroubku. Opravena tlumivka a svorkovnice, nové odrazové parabolky, nově nazinkované plechové díly, korpus odrezen a natmelen, komplet nový nástřik barev.

Osazeno původní Tesla RVL-X 250W s delta systémem.

Datum a místa nálezu: 2012, Strmilov

Rok výroby: 1973

        

   Je to krasavec

 

Polské OURW 2250

Krásné svítidlo v původním stavu s původními výbojkami jsem získal od kolegy sběratele Petra. Osazuje se 2x RVL-X(LRF) 250W. Jen skleněný kryt nevydržel přepravu Českou poštou. Skleněný kryt má tloušťku 12mm, to už muselo být zacházení aby se rozbil po cestě... Nyní je slepený akvaristickým silikonem :-)

Datum a místa nálezu: 2012, Opava

Rok výroby: 1974

 

Kužel 24.609 B

Moje vysněné svítidlo, po kterém jsem toužil již od dětství. Přezdívá se "kužel" či "trychtýř" (trychton). Tento typ se osazuje klasicky rtuťovou výbojkou RVL-X 125W. Je to starší typ kužele s vnitřním drátěným košem. Je to svítidlo krásné svým vzhledem. Bylo v dobrém stavu, ale prošlo renovací. Nově nalakované plechové díly a nový zinek na nosné pásovině, výbojka a tlumivka s porcelánovou svorkovnicí je původní stejně jako nádherně průhledný plexi kryt.

Datum a místo nálezu: 2012, Humpolec

Rok výroby: 1960 - 1970 (přesně se nepodařilo dohledat)

 

Polské Mesko ORZ - 7

Toto svítidlo se osazuje rtuťovou výbojkou 250W. Přezdívá se "placka" či "bačkora". Je celé z hliníku. Patka svítidla, na které je připevněný předřadník, je hliníkový odlitek. Korpus je z hliníkového výlisku. Bačkora byla mastná a zaprášená, stačilo jí omýt vodou. Mastnota pustila ale až Cifem. Vyleštěná Silichromem a leštěnkou Tempo na staré laky. Nyní je jako nová, ale proužek z plastu se nedochoval celý, doplním ho později až proužek slepím.

Datum a místa nálezu: 2012, Vysočina

Rok výroby: 1970

 

 

Žárovkové svítidlo z padesátých let

Svítidlo je v krásném stavu, je pouze na žárovky. Osazovalo se žárovkami o výkonu 200W s paticí E27. Montovalo se na dřevěné sloupy pod konzole s porcelánovými izolátory. Nevím rok výroby, přibližně však v padesátých letech.

Datum a místo nálezu: 2011, Jiřice

Rok výroby: 50. léta

   

 

 

Očko 23015 1x RVL - X 125W

Je to podobné očko jako už mám ve sbírce, ale liší se zahnutou kratší trubkou, které spojuje předředník a světelnou část. Talíř světelné části je také jiný, zvrchu je plynule kuželovitý. Koupil jsem ho od kolegy Petra, jenž je na očka specialista. Škoda, že svítidlo mělo špatnou tlumivku, nyní je vyměněna za stejný typ a očko už svítí skvěle. Nový kryt však moc neladí ke vzhledu svítidla, mě se líbí bez krytu. Svítidlo je očištěné v původním stavu.

Datum a místo nálezu: 2011, Velké Hoštice

Rok výroby: 1979

 

 

 

Závěsné očko 1xRVL - X 80W  541 16 01

Krásné závěsné očko, které je často používané na nádražích a pro osvětlení menších prostor. Toto svítidlo je osazené výbojkou Osram HQL 80W. Vyměnil jsem ho s kolegou Jiřím, bylo však bez plexi krytu. Kryt jsem měl rezervní od kolegy Tomáše.

Datum a místo nálezu: 2011, Petrov nad Desnou

Rok výroby: 1991

     

 

Astra Nordex 70W

Lehké plastové svítidlo s hliníkovou skříní pro předřadník, hezky zachovalé. Druhý kus stejného typu v mé sbírce, ale tento je však nepoškozený, jako nový. Osazeno výbojkou Osram Vialox NAV-T 70W.

Datum a místo nálezu: 2011, Polesí

Rok výroby: 2005

 

Rakve 444 19 70 

Tyto nové sodíkové rakve v krásném stavu jsem odkoupil od kolegy sběratele Petra. Na sloupu se moc neohřály, mají zajímavý moderní předřadník. (jedna z rakví již opustila sbírku a osvětluje veřejný prostor-výměna za terasový betonový sloup)

Datum a místo nálezu: 2011, Chlebičov

Rok výroby: 2009

 

Doutník 1x RVL 250W 24.623A

Tento jednovýbojkový doutník osvětloval vnitřní prostor rybárny v počátkách. Byl amatersky upraven jako závěsný. Nyní rybárnu osvětluje soustava prachotěsných zářivkových svítidel 2x36W. Od kolegů sběratelů jsem si dovezl zánovní plexi, už je namontované a doutník je kompletní.

Datum a místo nálezu: 2011, Počátky

Rok výroby: 1967

 Doplněno plexi 5.1.2012

 

Sodíková rakev 444 19 70

Tuto sodíkovou rakev jsem dostal od kolegy Tomáše, škoda že nemá alespoň více plexi krytu.

Datum a místo nálezu: 2011, Branná

Rok výroby:

 

Sadové béčko 446 10 70

Je na 70W sodíkové výbojky, je ve výborném stavu, vyměnil jsem ho s kolegou Pavlem.

Datum a místo nálezu: 2011, Brno

Rok výroby: 1995

 

Jednovýbojkové véčko se sukýnkou 23 07.00

Krásně zachovalé svítidlo jsem odkoupil od kolegy Pavla. Véčko je v nádherném stavu, je osazeno rtuťovou výbojkou Osram HQL 250W. Škoda jen, že se už loupe odrazová parabolka.

Datum a místo nálezu: 2010, Kníničky

Rok výroby: 1974

 

Závěsný velbloud SHC 150W 442 23 15

Tento závěsný velbloud je nový, nikdy nesvítil na ulici. Dovezl jsem ho z Brna. Váží 13,5 kg.

Datum a místo nálezu: 2010, Brno

Rok výroby:

 
 
Velbloud SHC 250W 444 23 16

Klasické svítidlo, dodnes se hojně vyskytuje na výložníkách snad ve všech městech. Tento velbloud byl porostlý mechem a uvnitř bylo snad kilo hmyzu. Dalo mi velkou práci dostat ho do stavu, ve kterém ho vidíte na obrázku.  Váží 14 kg. Nyní osazeno výbojkou Narva 250W. (nyní osvětluje zemědelský prostor v obci Kunžak)

Datum a místo nálezu: 2010, Pelhřimov

Rok výroby:

 

 

Rakev 444 19 70

Opět rakev na sodíkové výbojky SHC 70W. Tato je ovšem v původním stavu a navíc je nová, nikdy nebyla na výložníku. Osazeno původní výbojkou Tesla SHC 70W.

Datum a místo nálezu: 2010, Červená Řečice

Rok výroby: cca 1989

 

Kufr 444 15 15

Jednovýbojkový kufr na sodíkové výbojky SHC 150W. V zachovalém stavu. Hezké plexi, které bylo potřeba pořádně zbavit nečistot a nalepeného hmyzu. Na výložníku svítil krátkou dobu, protože byl považován za poruchový. Několikrát se uklepal drát od tlumivky. Nyní svítí a žádnou poruchou netrpí. Osazeno výbojkou Philips SON-T 150W. Váží 15,5 kg.

Datum a místo nálezu: 2010, Počátky

Rok výroby: 1983

 

Doutník 24 621 A

Pro mě jedno z nejhezčích svítidel na světě. Tento dvojvýbojkový doutník se osazuje rtuťovými výbojkami RVL-X 125W. Při nálezu byl však ve velmi špatném stavu, tak jsem se pustil do renovace a kompletace. Uvnitř chyběla jedna tlumivka a druhá byla doslova vyhořelá. Dráty byly zpuchřelé. Kondenzátory nefungovali a vytékala z nich tekutina. Jedna z objímek byla rozštípaná. Největší překvapení pro mě byl kryt, uplně v pořádku i s pantem a těsnící gumou. Nyní osazeno Osram HQL 125W a Philips HPL-N 125W.

Datum a místo nálezu: 2010, Strmilov

Rok výroby: 1969

 

Dvojvýbojkové véčko 23 10.02

Další klasika. Velmi oblíbeně osazované v sedmdesátých letech. Tento kousek se osazuje výbojkami RVL-X 250W. Nálezový stav byl více něž žalostný, tak svítidlo prošlo zásadní rekonstrukcí. Okrajovou sukýnku jsem však nahradit nedokázal.

Datum a místo nálezu: 2010, Zahrádky

Rok výroby: 1976

 

Sadovka

Klasika, kterou zná každý. Ovšem tato sadovka se ještě osazuje rtuťovou výbojkou RVL-X 125W. Nálezový stav byl dobrý, jen plechový kryt byl hodně rezatý. Plexi kryt na mnohým místech nehezky zdobí rezaté stejkance od plechového krytu. Nevím jak se jich zbavit.

Datum a místo nálezu: 2010, Strmilov

Rok výroby:

 

Polské Mesko OUR 125

Jedno z mála zahraničních svítidel montované na výložníky v československu. Má supertěsný a supertěžký sleněný kryt, ani po čtyřiceti letech provozu se do optické části nedostaly žádné nečistoty. Osazovalo se výbojkami RVC 125W nebo RVL-X 125W. Nyní osazeno SHLP 110W.

Datum a místo nálezu: 2010, Opatov

Rok výroby: 1971

 

Kamenická VS 125

Hezké jednoduché svítidlo, malé váhy a malých rozměrů. Montuje se na menší průměr výložníku. Osazuje se výbojkou RVL-X 125W. Je v původním stavu. Nová pouze sukýnka. Výrobce Průmyslový Podnik Kamenice nad Lipou.

Datum a místo nálezu: 2010, Počátky

Rok výroby: 1987

 

Sestava pro RVI 2000W  25 01.00 (výrobce: Elektrosvit typ 743 04 01)

Kompletní sestava reflektoru a předřadníku pro metalhalogenidovou výbojku RVI 2000W. V původním stavu. Nyní osazeno výbojkou Osram Powerstar HQI - T 2000W/D. Váha světlometu 30kg, váha předřadníku 52 kg. Napájecí napětí 400V. Svítí hodně :-)

Datum a místo nálezu: 2010, Zlín

Rok výroby: 1986

 

Závěsný kufr SHC 150W 442 05 15

Nový závěsný kufr na sodíkové výbojky SHC 150W. Tlumivky jsou fyzicky rozděleny na polovinu a umístěné na stranách svítidla pro lepší rozložení váhy svítidla.

Datum a místo nálezu: 2010, Stráž nad Nežárkou

Rok výroby: 1985

 

Astra Nordex 70W

Novější svítidlo plastové konstrukce s hliníkovou patkou. Osazuje se sodíkovými výbojkami 70W. Nyní osazeno Osram Vialox NAV-T 70W.

Datum a místo nálezu: 2009, Polesí

Rok výroby: 2005

 

Óčko 125W

Krásné originální svítidlo svou konstrukcí. Originální kryt, v původním stavu. Malinko zrenovovaný předřadník. Původně osazené RVL-X 125W, nyní Philips SON-H 110W. (po pádu dřevěného sloupu zničeno)

Datum a místo nálezu: 2009, Polesí

Rok výroby: 1974

 

Stará plechová svítidla

Stará plechová smaltovaná svítidla osvětlovala podium na venkovském divadle. Osazovalo se žárovkami 500W až 1000W. Objímka E40. Používali se také na nádražích a v továrních halách.

Datum a místo nálezu: 2010, Pelhřimov

Rok výroby: cca 1940 - 1950

Sodíková rakev 444 19 70

Další rakvička bez plexi krytu.

Datum a místo nálezu: 2001, Studená

Rok výroby: 1987

 

Rtuťová rakev 444 19 04

Moje první svítidlo do sbírky. Při výměně VO v naší vsi jsem ho vyžebral od elektrikáře. Osvětlovalo příjezdovou cestu k našemu rodinnému domu. Osazuje se výbojkou RVL-X 125W. Nyní osazeno HPL-N 125W.

Datum a místo nálezu: 2001, Palupín

Rok výroby: cca 1985

 

 

 

 

Narodil jsem se také v Jindřichově Hradci, ale o 5 let později než kolega Karel, tedy v roce 1993 :). Studuji Střední odbornou školu elektrotechnickou (silnoproud) v Hluboké nad Vltavou. Ve sbírání mě "podporuje" strýc, jenž mi světla přiveze a za nějaký čas řekne, abych je vyhodil, že jsou to starý krámy :D. Moje první svítidlo bylo Očko, to se bohužel nedochovalo. Zde najdete všechny má svítidla. 

Hrnec VS 805

Opravdová rarita mezi VO se opět našla na půdě u pana elektrikáře. Bohužel se nedochovalo stínící sklo, ale i tak je čest mít toto světlo doma. Ometl jsem histrorické pavučiny a podíval se dovnitř. Mosazné šrouby šli krásně povolit. Odklopil jsem smaltový kryt a uviděl jsem velikánskou keramickou objímku E40 a  maďarskou tlumivku Tungsram - nikde žádný kondenzátor. A tak jsem dal zas vše dohromady a zapojil. Nádherný pocit rozsvítit tak staré světlo. 

Rok výroby: - 

Datum nálezu: srpen 2012

Osazen: Tesla RVL-X 250W

Laminátka 23.125

Svítidlo bylo také na půdě u pana elektrikáře. Je v parádním stavu. Má i svůj výložník. Pouze jsem ometl pavučiny a je jako nová.

Rok výroby: - 

Datum nálezu: srpen 2012

Osazen: -

Rakev 444 19 70

Další kousek od pana elektrikáře. Je v dobrém stavu, akorát je plná vosích hnízd a pavučin. Má originální zapalovač TZ.

Rok výroby: -

Datum nálezu: srpen 2012

Osazen: Tesla SHC 70W

Velbloud 444 23 15

"Labuť" nebo taky "Velblouda" jsem dostal od pana elektrikáře z TS. Ve výzbroji byl sice moderní zapalovač a tak ho nahradil "zapík" TZ 21. Jinak je světlo v krásném stavu. 

Rok výroby: - 

Datum nálezu: srpen 2012 

Osazeno: Tesla SHC 150W

 

Očko 2301.02

Další očko, tentokrát úplně nové dokonce i se schématem zapojení a správným průvodem vodiče. Ještě se dochovala i papírová výplň plexi škopíku. Leželo na půdě. Za svítildo děkuji panu elektrikáři.

Rok výroby březen 1977

Datum nálezu: srpen 2012

Osazen: -

VS 125

Kameničku jsem také našel v Rosičce. Je i s pojistkou. Je pouze křáplá plexi sukýnka a je orezlá. 

Rok výroby: 1977

Datum nálezu: duben 2012

Osazen: Tesla SHLP 110W

Očko 2301.02

Na očko jsem narazil v Rosičce u Deštné. Je vybavena novější tlumivkou a stínítkem. Asi nechám tak jak je.

Rok výroby: 1977

Datum nálezu: duben 2012

Osazen: Tesla RVL-X 125W

 

Dvojvýbojkový kufr 444 17 07

Svítidlo jsem získal od Maňase. Je v parádním stavu. Bylo trochu od oleje a chyběla jedna objímka. U dvířek se dochoval i návod na zapojení. Pokud budete u tohoto svítidla hledat tlumivky - tak marně. Výrobci se tam prostě nevešli. Stejně jako dvě SHC výbojky. Jedna objímka se musí prostě ohnout.

Rok výroby: -

Datum nálezu: květen 2012

Osazeno: Tesla SHC 250W
               Tungsram 250W

 

 

Závěsný kufr 442 05 01

Tento kousek jsem koupil na Aukru. Má ještě plechovou objímku a hladké paraboly. Moc se určitě nenasvítil. Je v perfektním stavu, protože byl v hale. Takže barva je originální a nesesloupaná.

Rok výroby:

Datum nálezu: březen 2012

Osazen: Tesla RVL-X 250W

Moje hodnocení: 

Elektrosvit 442 05 01

 

Sadovka 2312.01

Tento syreček ležel opodál miniDoutníka. Moji pozornost upoutalo zejména netradiční plexi. Sadovku jsem posadil do auta vedle doutníku a doma jsem ho také oprášil. Byla měněná tlumivka, ale stará zůstala přišroubovaná. Bohužel se nedochoval kroužek. 

Rok výroby: -

Datum nálezu: duben 2012

Osazen: Philips HPL-N 125W

Doutník 24623 D

Pidi doutník jsem objevil úplně náhodou, když jsem jel prozkoumat terén. Ležel v chrastí. Tak jsem ho dal do auta. Po dukladnějším okouknutí jsem zjistil, že vodiče nejsou na tom nejlépe. A vnitřek nebyl taky nejlepší - loupala se barva, rezaté parabolky, bordel... Tak jsem celého rozebral, natřel, přestříkl, dal nové vodiče, šrouby. Musel jsem taky sundat plexi. To jsem umyl a těsnící gumu jsem vzal oživovačem plastů. S výsledkem jsem docela spokojen.

Rok výroby: -

Datum nálezu: duben 2012

Osazen: Tesla RVL-X 250W

 

Doutník 24624 A

Tento doutník jsem si sundal z plošiny v českobudějovických kasárnách. Byl plný vosích hnízd, hmyzu (asi jedna lopatka) a strašně zapáchal. Tlumivky a objímky nejsou zrezlé. Izolace vodičů je trochu ztvrdlá a vůbec nejde vodič ohnout. Plexi je 3x prostřelené.

Rok výroby: - 

Datum nálezu: březen 2012

Osazen: Tesla RVL-X 250W
             Philips SON-H 250W

Závěsný kufr 442 06 01

Svítidlo jsem získal od Drahoše. Bylo v horším stavu a bez tlumivek. Tak jsem kufra obrousil, nastříkl a dodal objímku E27. Protože ho využívám ke svícení na půdě. 

Rok výroby: -

Datum nálezu: únor 2012

Osazen: úsporka Philips 11W (měla by být 400W RVL)

Elgo OUSd - 150 /LEDA/

  Když jsem ho viděl poprvé myslel jsem, že je na 70w výbojky. Byl jsem překvapen - je na 150w výbojku. Myslel jsem, že je to výbojka SON-T 150w, opět jsem byl překvapen. Byla to výbojka se dvěma hořáky!

Podle mě povedené svítidlo. Krytí je na jedničku  IP 54. Může se dát na výložník tak i na dřík sloupu. Nemá žádné  odrazky, má poctivý reflektor. Je vyrobeno v Polsku.

Rok výroby: 1995

Datum a místo nálezu: Od strýce, leden 2012

 

 

Rakev 444 19 70

Modernější rakev, je už s miniaturním zapalovačem a na sloupu si moc dlouho nepobyla.

Osazen: 1x Philips SON-T 70w

Kužel 246.09

Svítidlo mám od sběratelů. je to starší typ, vrchní kryt drží pomocí koše. Je na své stáří v dobrém stavu. Plexi je bez prasklin, sice je trochu od barvy, ale nevadí. Bude nutný výměna kondenzátoru a svorkovnice, ta se doslova rozsypala v ruce. Za svítidlo jsem velice vděčný a cením si ho.

Osazen: 1x Philips HPL-N 125w

VS 125

"Kameničku" jsem také dostal od kolegů. Je bez pojistky a je  v parádním stavu.

Datum a místo nálezu: Vysočina, prosinec 2011

Rok výroby: 1977

Osazen: 1x Philips HPL-N 125w

 

Mesko ORZ 7

"Bačkoru" jsem získal také od kolegů sběratelů. Je v krásném stavu. Byla jen trochu od šmíru a kouře, protože osvětlovala haly. Má "křáplou" sukýnku, ale kapka lepidla to spraví. Placku jsem umyl autošamponem a vypadá opět zase k světu. Trochu víc bzučí tlumivka. Světlo bylo osazeno tesláckou RVL-X 250w a  tu jsem nahradil polskou LRF 250w.

Datum a místo nálezu: Vysočina, prosinec 2011

Rok výroby: 1970

Osazen: 1x Polam  LRF 250W

 

Velbloud 444 23 16 

 

Svítidlo je na výbojku SHC 250W. Našel jsem ho v českobudějovických kasárnách, kde jsou demoliční práce. Je v žalostném stavu. Šrouby jsou zarezlé, světlo je pokryto vrstvou mechu, výzbroj zřejmě bude čekat výměna. Když jsem sundal plexi vylézala na mě "ospalá" vosa. Svítidlo bylo plné mrtvých vos a bordelu všecho možného druhu. Světlo jsem ještě nezkoušel zda svítí. 

Datum a místo nálezu: České Budějovice, prosinec 2011

Rok výroby:

Osazen: 1x Tesla SHC 250w

Dvojvýbojkové véčko 23 10.02

Můj poslední úlovek. Ze začátku se osazoval 2x250W RVL výbojkami. Ty byly nahrazeny jednou sodíkovou SON-H220W. Svítidlo bylo v perfektním stavu, bez rzi. Bohužel při manipulaci, montéři rozbili sukýnku. Svítidlo svítilo v Branné, kde bylo tak cca 8 let. Pak ho nahradil Schreder Atos 100W. 

Datum a místo nálezu: Branná, červen 2011

Rok výroby: 1977

Osazen: 1x Philips SON-H 220W
              1x Polam  LRF 250W

Závit: E40

Kufr 444 15 15 


Kufr ležel hned vedle véčka. Byl s plexim a výbojkou SHC 150W. Než jsem stačil dojet pro káru, tak bylo plexi a výbojka fuč. Svítidlo bylo v horším stavu. Uvnitř bylo dost bordelu a hafo pavučin. Zvenčí na tom nebyl o moc lépe. Oklobaný a poškrábaný od ptáků a začínal "kvést"   plechový kryt. Svítidlo jsem očistil a přestříkl barvou. Od Swena jsem získla plexi kryt i se sponami. Tak je kufr dnes už kompletní.

Datum a místo nálezu: Branná, červen 2011

Rok výroby: ?

Osazen: 1x SON-T 150W 

Závit: E40

   

Krabice 446 10 70

 Bylo mi řečeno, že je na rtutě. Nakonec se z toho vyklubalo, že je na 70W sodíkové výbojky. Ve svítidle byla SHCP 110W. Svítidlo mělo praský plexi kryt, tak jsem no nahradil od kolegy Karla za nový. U elektrovýzbroje je  světlo trochu narezlé. 

Datum a místo nálezu: Hluboká nad Vltavou 2011

Rok výroby: 1991

Osazen: 1x SON-T 70W

Závit: E27

Rakev 444 19 70

Rakev jsem dostal od strýce. Je v perfektním stavu. Mám ji umístěnou na sloupu z vodovodních trubek u brány před domem. Zapíná se pomocí dálkového ovládání. Bohužel je v plexi díra od kamínku, když jsem sekl trávu.

Datum a místo nálezu: Od strýce, 2009

Rok výroby: ?

Osazen: 1x SON-T 70W

Závit: E27

  

Očko 23015


Očko jsem si přivezl z jedné vsi, kde jsme dělali nové vedení. Svítidlo bylo rezeté a bohužel se nedochoval po pádu plexi kryt. Bylo osazeno RVL-X 125W od Philipsu. Svítidlo má jednu zvláštnost a to, že nemá vyvrtané závity  na plechové stínítko. Je vyrobeno v roce 1970 a jeho nejlepší léta jsou fuč, protože dosti bzučí.

Datum a místo nálezu: květen 2011 ??

Rok výroby: 1970

Osazen: 1x RVL-X 125W Philips

Závit: E27

Sadovka 446 05 15

Svítidlo jsem získal na Lázních Aurora. Je v perfektním stavu. Osazovalo se SHC 150W. 

Datum a místo nálezu: Třeboň, 2008

Rok výroby:

Osazeno: SON-T 150W Philips

Závit: E40

 

Torpedo

Svítidlo původem z Itálie. Není vybaveno zapalovačem. Dostal jsem ho od strýce. Svítilo v JE Temelín se SON-H 70W.  Dá se umístit na výložník, ale i na sloup.

Datum a místo nálezu: 2008

Rok výroby: 

Osazen: HPL-N 80W Philips

Závit: E27

 

                                         

 

 Sbírka - Lukáš Sádovský

Lukáš je ze Slovenska a má ve sbírce tyto svítidla: 

Očko Osram HQL 80W 
Mesko Philips HPL125W
Kufr Philips SON-T 250W
Rakev Philips SON-T 70W
Sadovka Philips SON-T 70W
Velbloud Tesla SHC 250W
Laminátka Philips HPL 125W
Včko Tesla RVL-X 250W a Tungsram  250W
Kužel Tesla RVL-X 250W
Doutník Tesla RVL-X 250W s delta systémem 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slávek Škopík -  Elektrosvit 444 1707

Jeho celá sbírka je na facebooku, více i na nasledujícím odkazu.

celé album fotek: http://magnas1.rajce.idnes.cz/Elektrosvit_444_17_07_zvany_dvojvybojkovy_kufr_-_osazeni_stylovymi_vybojkami_Tesla_RVL-X_250W/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sbírka - Pavel Nesét

Sodíkové rakve 70W na stojanech, nedávno si Pavel přivezl velblouda, plecháče na žárovky a od kolegy Petra Schvachy koupil Moduse. Má i dvojvýbojkového doutníka na RVL-X 250W, foto doplním později.

Sbírka - Petr Schvacha

Mini doutník r. v. 1971 Teslamp RVL-X 250W,
Kratké včko r. v. 1975 Tesla RVL-X 250W

Střední doutník r. v. 1967 2 x Philips HPL-N 125W
Střední doutník r.v. 1967 1 x 250W Sylvanie HSL-BW 250W
Kufr r. v. 1978 SHLP 210W
Velbloud r. v. ? SHC 400W
Rakev 444 19 04 HPL-N 125W
Rakev 444 19 70 SON-T 70W
Lamínátka HPL-N 125W
Kamenička typ SHC J 70 r. v. 1991 - takhle se značila na sodík, SHC 70W
Kamenička VS 125 r. v. 1985 HPL-N 125W
4 x očko nejstarší 1972 až 1976 ve všech jsou RVL-X Made in Slovakia TOPlist